AFK Legion – Kresowym Straceńcom. Świąteczna zbiórka darów

AFK Legion zaangażował się w zbiórkę bożonarodzeniowych darów, organizowaną co roku przez naszego patrona – Stowarzyszenie Łagierników  Żołnierzy AK na rzecz żołnierzy Armii Krajowej, którzy mieszkają w skrajnie trudnych warunkach na terenie obecnej Białorusi i Litwy.

plakat-zbiorka-afklegion-1Zbiórka darów odbędzie się w sobotę 19 grudnia w godzinach 9:00 do 13:30 w ramach naszego treningu na obiektach Warszawianki ul Merliniego 2 wjazd od ul Puławskiej.

Wszystkich, którzy mogą wesprzeć ten szczytny cel, gorąco zachęcamy do pomocy.

Zbieramy artykuły spożywcze, które mogą być długo przechowywane: kawę, herbatę, cukier, olej, makaron, szynkę w puszce, owoce w puszce, czekoladę, ciastka i inne…

Szczególnie ważnym elementem przygotowywanych przez nas co roku paczek są świąteczne kartki z życzeniami, które pozwalają naszym obdarowanym wierzyć, że Polska o nich pamięta.

 

Koordynatorem akcji jest Prezes Stowarzyszenia – Pan Artur Kondrat tel: 505 047 488

Paczki, które przygotowujemy trafią do ostatnich żyjących na terenie Białorusi i Litwy żołnierzy Armii Krajowej (i ich najbliższych oraz innych bardzo biednych polskich rodzin), z których większość spędziła młodzieńcze lata w niewoli okupanta sowieckiego, w okrutnych warunkach łagrów syberyjskich za kołem podbiegunowym polarnym w Workucie, Incie, Norylsku, Kołymie, Magadanie i innych obozach śmierci za walkę o niepodległość Polski. Przed aresztowaniem mieszkali oni na polskich ziemiach nad Niemnem w Grodnie, Lidzie, Nowogródku, Wołkowysku, Brześciu.

Działalność podziemie niepodległościowego na Kresach Rzeczypospolitej była bardzo intesywna. Okupant sowiecki, któremu władze PRL przekazały umową z 26.07.1944 r. jurysdykcję nad polskimi żołnierzami z AK i innych struktur Polski Podziemnej mordował polskich dowódców żołnierzy, a innych skazywał wyrokami Trybunałów Wojennych na długoletnie łagry syberyjskie o obostrzonym rygorze – najczęściej na 25 lat. Oznaczało to również śmierć, bo upokarzani, w najcięższych warunkach , o głodzie, przy potwornie ciężkiej pracy w kopalniach, przy wyrębie tajgi, budowie dróg i „kolei donikąd” szanse na przeżycie były żadne. Skazanych wywożono w bydlęcych wagonach i część z nich przewożona zimą umierała z zimna i głodu już w drodze.

Po tzw. odwilży, po śmierci Stalina, w latach 1955-1957 wielu z żołnierzy nie dostało zgody na repatriację do Polski, a polskie Kresy z mocy zajęcia przez okupanta sowieckiego i traktatu w Poczdamie zostały włączone do ZSRR. Z uwagi na kordon graniczny nie mieli oni szans na przedostanie się do Polski i pozostali na swojej, ale okupowanej ziemi. Nawet gdy Polska uzyskała niepodległość w 1990 r. nie zapewniono im powrotu i życia w godnych warunkach w Polsce.

Obecnie osoby te żyją w biedzie, w nadzwyczaj ciężkich warunkach i cieszą się, kiedy rodacy o nich pamiętają.

Prawda historyczna o tych polskich bohaterach – żołnierzach wyklętych, walczących do 1953 r, którzy nie pogodzili się z odebraniem Polsce wschodnich ziem  przez wszystkie lata PRL była zakłamana. Władze komunistyczne wykreśliły ich  z dziejów Polski, a temat  zbrodni katyńskiej, która trwała aż do 1953 r. był tematem tabu  do 1990 roku.

Jeszcze raz gorąco zachęcamy wszystkich do pomocy.

Pokażmy, że pamiętamy. Wspólnie wesprzyjmy tę wyjątkową inicjatywę.

Zarząd AFK Legion Warszawa

Author: AFK legionWarszawa

Udostępnij
468 ad

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *