Pobyt młodzieży z Białorusi w Polsce

Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, które jest patronem i sponsorem naszego klubu, oprócz obozów sportowych organizuje także wspólnie z MEN obozy letnie dla dzieci z Białorusi w ramach projektu „Międzynarodowej Wymiany Młodzieży”

1-DSC02134W poniedziałek 20 lipca zakończył się pobyt w Sejnach 14 osobowej grupy młodzieży z Białorusi. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach projektu „Międzynarodowej Wymiany Młodzieży”.

W projekcie uczestniczyła też 10 osobowa grupa młodzieży z Polski.

Głównym celem projektu było umożliwienie dzieciom z Białorusi oraz z Polski wspólnego poznania siebie, swoich kultur i wspólnej historii. Białoruska młodzież mogła doskonalić swoje umiejętności językowe poprzez bezpośredni kontakt z językiem, tradycją i historią Polski.

Młodzi goście z dawnych Kresów Wschodnich spędzili w Polsce 10 dni, wypełnionych licznymi zajęciami edukacyjnymi oraz wycieczkami krajoznawczymi. Zorganizowane zostały dla nich lekcje języka polskiego, zajęcia artystyczne a także rekreacyjne w miejscowym aquaparku.

Młodzież odwiedziła Sejny, Suwałki, Augustów, Krasnogrudę i zapoznała się z zabytkami pogranicza Sejneńszczyzny, Muzeum Ziemi Sejneńskiej, Muzeum Kanału Augustowskiego. Dzieci odwiedziły również Ośrodek Sztuk, Kultur i Narodów ,,Pogranicze” oraz wzięły udział w żywej lekcji historii – obchodach 70 rocznicy Obławy Augustowskiej.

Młodzi goście z Białorusi mogli odpocząć też nad polskim morzem i zwiedzić Trójmiasto.

Uczestnicy projektu odbyli wiele spotkań integracyjnych: z polską młodzieżą zaangażowaną w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży ZHR, wybitnymi Polakami zasłużonymi w krzewieniu regionalnej kultury polskiej, władzami miasta, samorządowcami, lokalnymi działaczami społecznymi oraz wolontariuszami. Bardzo wzruszające było spotkanie ze Starostą sejneńskim – Panem Piotrem Alszko, podczas którego dzieci opowiadały o życiu na Białorusi, o swoim pochodzeniu i polskich korzeniach.

W trakcie pobytu w Polsce zostały nawiązane liczne przyjaźnie, czego dowodem były łzy wzruszenia płynące przed odjazdem pociągu do Grodna, zarówno z oczu gości jak i gospodarzy i organizatorów obozu w Sejnach.

Cieszymy się, że inicjatywy i aktywności realizowane w ramach współorganizowanego przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK projektu „Międzynarodowej Wymiany Młodzieży” pomagają naszym młodym gościom z Białorusi kształtować poczucie dumy z przynależności do narodu polskiego.

Zapraszamy na fotorelację z pobytu młodzieży z Białorusi w Polsce oraz do zapozniania się ze szczegółowym sprawozdaniem z obozu na stronie Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK.

Zarząd Stowarzyszenia

 

Author: afkadmin

Udostępnij
468 ad

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *